Scroll to top

Amerika’da Kısa Listedeyiz


ecem - 22 Aralık 2019 - 0 comments

Kısa Liste (caps. & BEOFFICE & HET Peyzaj), Aim for the Sky: The Buffalo Skyway Corridor Competition

Ağustos ayında düzenlenen Buffalo Skyway Corridor Yarışması’na yüzden fazla ekip katıldı. Yarışmada Caps., HET Peyzaj ve BEOFFICE’in ortaklığında hazırlanan REC – Customize Your Experience isimli proje kısa listeye girmeye hak kazanarak ilk 16 projeden biri olarak açıklandı.

Projenin kısa açıklaması ise şu şekilde;

Çok temel bir soruya cevap istiyoruz: bu alan nasıl dönüştürülmeli?

Konseptimizi geliştirmek için alternatif parametreler üzerinde beyin fırtınası yapıyoruz. Bu bağlamda proje sahasının ekonomik, sosyolojik, ekolojik ve teknolojik gelişimini sağlamak, küresel eğilimler ve parametreleri analiz ediyoruz.

Skyway koridorunun potansiyellerinin ancak mekanın değerini ve çevresi ile ilişkilerini güçlendirerek esnek ve sürdürülebilir tasarım çözümleri ile sürdürülebileceğine inanıyoruz. Bu bağlamda, Buffalo Skyway, çağdaş yaklaşımları detaylandırmak, en son teknolojileri entegre etmek ve alanın benzersiz kültürel ve doğal değerlerini ve mevcut kimliğini korumak için bütünsel olarak tasarlanmalı.

Günümüzde, şehirlerin fiziksel, sosyal ve ekonomik gelişiminde teknoloji, sosyal medya ve film endüstrisinin katkısı kaçınılmaz ve bu eğilim büyük olasılıkla gelecekte daha büyük bir yoğunluk ile devam edecek.

Fiziksel deneyim mevcut açık alan tasarımının ön saflarında yer alırken, internet ve sosyal medya araçları ve platformlarının artan kullanımı ile deneyimler fizikselin ötesinde dijitalleşmeye başlıyor. İçerik üretimi, anılar yaratma ve deneyimleri kalıcı hale getirme gibi konular insanların rutinlerini değiştirmeye başladı bile. Bu yeni trendle, insanların fiziksel deneyimleriyle entegre bir dijital deneyim sağlayabilmenin sınırsız olasılıklar sunacağını düşünüyoruz. Bu deneyim, bireyin yaratıcılığına göre kişiselleştirilebilir veya zenginleştirilebilir.

Bu nedenle önerimiz, sadece mevcut yol yapısının yeşil alan projesine dönüştürülmesinin ötesine geçmektedir. Dijital teknolojileri de tasarıma entegre eden yeni bir peyzaj ve kentsel tasarım yaklaşımı öneriyoruz.

Geleneksel açık ve yeşil alan deneyimi; sağlam, tanımlanmış ve çoğunlukla fiziksel olarak karşımıza çıkıyor. İnovasyon ve teknolojiyi tasarıma dahil ederek tanımlanan sınırları esnek, akıcı ve değişken kılmayı çabalıyoruz. Böylece, alan insanların hayal gücüne dayalı olarak sınırsız deneyim sunabilir.

Skyway, uzun zamandır Buffalo kent siluetinin bir parçasıydı. Sonrasında ise kıyı şeridi imajının bir parçası oldu. Skywalk’un bu açıdan büyük potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Skywalk, iki düzlem yaratır: karasal ve kıyısal manzaraların zemin düzlemi ve mevcut yol yapısının yükseltilmiş düzlemi. Bu düzlemler arasındaki boşluk, yeni programlar için heyecan verici fırsatlar sunarak Buffalo için yeni bir dönüm noktası oluşturur.

Önerilen proje, Skywalk koridoru boyunca üç kavramdan oluşur Rekreasyon, Deneyim ve Dolaşım – (Recreation – Experience – Circulation) vr kompakt bir sarmalla şekillenir ve böylece REC yaratılır. REC ayrıca “Kayıt” dan da gelir. REC, insanların anı yakaladığı, kaydettiği, ürettiği ve içinde yaşadığı yeni bir yer deneyimi önerir. Böylece eski otoyol yapısı, insanların teknoloji odaklı programların keyfini çıkarmak ve etkileşimli üretim platformlarına katılmak için buraya geleceği kamusal bir alana dönüşecektir. Skywalk koridoru boyunca yer alan yeşil ekran alanları ve yeşil kutularla, kullanıcılar anılarını yeni içerikler, app ve etkileşimler ile oluşturacaklardır. Yerel halkın da koridor boyunca sosyal ve ekonomik olarak yer alacağı bir üretim seviyesi önerilmektedir.